کله پاچه مکمل افطار دیشب گرگانیها

 بنابر اعتقاداتی که گرگانیهای قدیم داشتند روز بیست وهفتم رمضان را روز اعدام وکشتن ابن ملجم می دانستند. شب بیست و هفتم کله پاچه می خوردند به این بهانه که سر ابن ملجم را خورده اند.

زنان گرگانی همچنین براساس اعتقادی دیگر روز بیست و هفتم ماه رمضان میبایست بخشی از بدن و عموما دست یا پای خود را حنا کنند. در این بین برخی که بچه دار نمیشوند در این روز پیرهنی میدوزند تا سال دیگر صاحب بچه شوند.

گفته میشود در این ایام زنان در مسجد امام حسن عسگری محله قدیمی سبزه مشهد که بنا به روایات مستند قدمگاه امام عسگری است حضور می یابند.

خوردن آجیل مراد هم از مراسم این شب بود.
این آجیل با تقاضا از افرادی که نامشان محمد، علی یا فاطمه بود تهیه می شد که ترکیبش هم خرما، پسته، فندق ، تخمه ، نخودچی ، بادام و شکر پنیر بود . یکی دیگر از تشریفات روز بیست و هفتم، دوختن پیراهن مراد در مساجد مشهور نظیرجامع بازاربود. زنان و مردان حاجتمند پس از عرض تقاضا از 40نفر که نامشان محمد، علی یا فاطمه بود از یک مغازه پارچه فروشی که اسم صاحبش محمد یا علی و دکانش هم رو به قبله بود پارچه می خریدند و بین دونماز ظهر و عصر روز بیست و هفتم درمساجد ذکر شده می بریدند و می دوختند و بعد از نماز به تن صاحب حاجت می کردند. در اواخر سلطنت قاجاریه که چرخ خیاطی در منازل اعیان و اشراف راه یافت، زنان رجال برای دوختن پیراهن مراد چرخ خیاطی خود را به وسیله نوکران خود به مسجد می فرستادند تا مراد آنها هم داده شود.
در ماه رمضان گرگان امروز دیگرخبری  صدای شلیک توپ در افطار و سحر ، خوردن آجیل مراد ، دوختن پیراهن مراد و چیدن پیش افطاری و پس افطاری نیست. بدون شک حال وهوای گرگان و فرهنگ مردم آن دستخوش تغییر شده است ولی جگر خوری دز بعد از افطار و برگزاری مسابقات ورزشی پر شور تر از قبل در حال انجام است.

/ 9 نظر / 15 بازدید
مامان محمدمهدی

وای خیلی جالب بود رسمهاشون و حیف که دیگه انجام نمیشه!!

ماهان عمید

سلام؛ اگر مایل بودید، اطلاع بدید تبادل لینک کنیم

مریم

هه کله پاچه باحال بود [نیشخند]

برده ولی آزاد

تقدیم شما از هرآنچه خوبیست[گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] امید که فردایی نو بسازید از گذشته ای که گذشته است [گل]

هزاران گنج

سلام در مورد این رسم گرگانی ها اطلاعی نداشتم جالب است سپاس از شما[گل][گل][گل]

مشاوره خانواده

اگر خوشبختی یک برگ است ،من درخت را ... اگر امید یک قطره است ،من دریا را ... اگر دوست سرمایه است ، من خدا را برایتان آرزو می کنم ... حلول ماه شوال و عید سعید فطر مبارک باد!!!! [گل][گل][گل][گل][گل][لبخند] حسینی zendegiirani.persianblog.ir

بوکس گرگان

سلام عید فطر رو بهتون تبریک میگم.وب جالبی دارید. اگر موافقید تبادل لینک داشته باشیم.

دبیرخانه سومین جشنواره وبلاگ نویسی گرگان

سلام سومین جشنواره وبلاگ نویسی گرگان به مناسبت بزرگداشت روز گرگان(20 شهریور) و در 5 محور توسعه پایدار گرگان، موضوعات فرهنگی و گردشگری گرگان، ورزش گرگان، چهره های گرگان و نامه ای به شهردار گرگان آغاز شد. زمان ثبت نام: 14 مرداد لغایت 13 شهریورماه برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره قوانین، موضوعات، اخبار و ... به پایگاه اینترنتی جشنواره به نشانی: http://gorganblog.ir/ مراجعه کنید.

برده ولی آزاد

تقدیم شما از هرآنچه خوبیست[گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] انسان های خوب همچو انعکاس ماه در زلال برکه اند لمس شدنی نیستند ولی زیبایی بخش ظلمت شبند. [گل]