هنرمند گرگانی دودکش را مثل پایتخت ماندگار میکند

 
برزو نیک نژاد متولد 1354 شهر گرگان است. او فارغ‌التحصیل سیستم‌های آبیاری و دانشجویی مهندسی است. وی از سال چهارم دبستان در انجمن نمایش گرگان به فعالیت در تئاتر پرداخت. نزدیک به 20 سال است که او ساکن تهران بوده و دستیار کارگردان و نویسنده بسیاری از آثار سینمایی و تلویزیونی را عهده‌دار بوده و حدود 36 هزار دقیقه در مقام دستیار کارگردان فعالیت داشته است. او در سریال "دودکش" در مقام نویسنده و دستیار کارگردان فعالیت شبانه روزی داشته که به بهانه پخش این سریال از شبکه یک پای گپ و گفتی با او نشستیم که بخشی از آن را در زیر می‌خوانید؛
 
*آقای برزو نیک‌نژاد شما نویسنده مجموعه مناسبتی "دودکش" هستید که این روزها از شبکه یک سیما پخش می‌شود فکر نگارش "دودکش" از کجا آمد؟
قبل از ساخت سریال "تا ثریا" 3 قسمت از مجموعه "دودکش" را به نگارش در آورده بودم زمانی که "تا ثریا" ساخته می‌شد من این موضوع را مطرح کردم ولی بعد از ساخت این سریال نگارش مجموعه "بی قرار" که هنوز ساخته نشده است را به پایان رساندم.
دو سال پیش هم در خصوص "دودکش" با مجید مولایی و مجید صالحی گپی زدیم چون ذهن مجید صالحی را بسیار دوست دارم و قرار بود او "دودکش" را بسازد و در آن زمان احتمال داده می‌شد که "شفیعی" تهیه کننده سریال "مادرانه" آن را بسازد که در هر صورت اتفاق نیفتاد.
*پس "دودکش" مراحل طولانی را طی کرد تا به "محمد حسین لطیفی" رسید اما شما اشاره کردید به "تا ثریا" مگر قرار بود این سریال با "سیروس مقدم" کار شود؟
توی ذهنم این بود که از کسی مثل "محسن تنابنده" مشاوره بگیرم چرا که تفکر او را بسیار دوست دارم ولی همه این ماجراها پیش آمد و گذشت تا سال گذشته که در یک جلسه‌ای قرار شد که سعید سلطانی آن را برای شبکه تهران کار کند.
به هر صورت "دودکش" مراحلی را طی کرد تا یک روز که با محمد حسین لطیفی به تفاهم رسیدیم که "دودکش" را برای شبکه یک سیما بسازیم.
*برنده قصه "دودکش" کیست؟ آقای نیک نژاد در "دودکش" برنده قصه کیست؟
در "دودکش" آدمهای قصه خودشان را پیدا کردند هر کسی سر جای خود قرار دارد. برنده "دودکش" آدمهای این قصه هستند چون معتقدم شخصیت پردازی‌ها درست انجام شده است.
"دودکشی‌ها" از جنس مردم‌اند

*آقای نیک نژاد فکر می‌کنم شخصیتهای "دودکش" را همه در اطرافمان می‌بینیم چطور شد که قلم شما به این سمت سوق پیدا کرد؟
برقراری ارتباط مردم با "دودکش" به شخصیت پردازی‌های درست این سریال بر می‌گردد. آدمهای قصه از جنس مردم‌اند هر روز در اطرافمان "عالیه"، "نصرت"، "عفت"، "فیروز" و افزوزهای بسیاری را می‌بینیم و من معتقدم مردم با هر چیزی از جنس خود ارتباط برقرار می‌کنند.
*هر کدام از بازیگران "دودکش" برای یک فیلم کافی‌اند

*بازیگران و درخشش هر کدام از آنها را در "دودکش" چگونه دیدید؟ 
معتقدم بازیگرانی چون، "بهنام تشکر"، "هومن برق نورد"، "سیما تیرانداز"، "امیر حسین رستمی"، "جواد عزتی"، "الناز حبیبی" و "نگار عابدی " هر کدام برای اعتباریک سریال و فیلم سینمایی کافی‌اند معتقدم این بازیگران هستند که به شخصیت‌ها جان می‌دهند به همین دلیل که خلق شخصیت را به کار نمی‌برم.

*بدون اجرای خوب به بهترین جک دنیا هم نمی‌شود خندید

معتقدم اگر بهترین جک دنیا را هم بنویسم باید کسی باشد که به آن جان دهد و در تعریف بتواند زیبایی‌هایی آنرا به چشم آورد. بازیگران ما اثبات کرده‌اند که کارشان را بلد هستند و می‌دانند با مردم خود چگونه ارتباط برقرار کنند.

*لطیفی ذاتا فردی صبور است

*آقای نیک نژاد همه بازیگران "دودکش" به اتفاق شما را فردی صبور و انتقاد پذیر می‌دانند به عقیده شما چه دلیلی باعث این اظهار نظرهای درست شده است؟

من سعی می‌کنم آدم صبوری باشم ولی محمدحسین لطیفی ذاتا آدم صبوری است. در واقع اگر با هنرمندی صحبت می‌کنم دوست دارم نقاط ضعف و قوت فیلمنامه را پیدا کنم. چشم من به دهان بازیگر است و از همه آنها به دلیل همیاری‌شان ممنونم.

*نگارش زندگی رئال را دوست هستم

*دغدغه شما از نگارش این خبر کار و بررسی در ریز جزئیات زندگی مردم، چیست؟
دغدغه نگارش من این است که طول قصه کوتاه باشد همیشه دوست داشتم اگر فیلمنامه‌ای را در خصوص زندگی مردم می‌نویسم به ریزجزئیات آن هم بپردازم در هر صورت این نوع نگارش مورد علاقه من است.
*"قصه‌های مجید" را دوست دارم

شخصا عاشق "قصه‌های مجید" هستم و معتقدم همه مردم ایران "هوشنگ مرادی کرمانی" را می‌شناسند و یا فیلم سینمایی "مهمان مامان" "داریوش مهرجویی" که در دل ریز جزئیات زندگی مردم رفتند و آدمهایی از جنس خودشان را به نمایش گذاشتند.

*به قصد نگارش آمدم

* نگارش یک کار مناسبتی برای شما چگونه بود؟
گفته شده که در ماه مبارک رمضان کمتر دروغ گفته می‌شود مردم میگویند در "دودکش" چیزهای تازه‌ای می‌بینند. من برزو نیک نژاد نیامده‌ام که از اعتماد مدیران برای کسب تجربه خود استفاده کنم فقط می‌خواستم نگاه جدیدتری را به مردم و جامعه خود داشته باشم. من تلاش خود را کردم تا همه آدمهای سرزمین خود را آنجور که هستند ببینم، چون احساس می‌کنم در خاک ایران ذات آدمها خوب است و فقط گاهی مشکلات و اتفاقات زندگی‌شان کمی آنها را از خوب بودن دور می‌کند.
*آقای نیک‌نژاد 5 ماه شبانه روزی کار کردن شما را خسته نکرد؟
به نظرم مجموعه "دودکش" جزء معدود کارهایی بوده که گروه عاشقانه کار کرد و همگی آنان با عشق سر لوکیشن می‌آمدند. اعتراف می‌کنم بعضی از بازیگران که روزهایی را باید برای استراحت در منزل خود می‌ماندند بر سرکار می‌آمدند و این به خوبی در قاب تصویر مشخص است که از همه آنها تشکر می‌کنم./ی2

گفتگو از الهه علیزاده
....................................................................................................................
"برزو نیک‌نژاد" سریال "دودکش‌" را مانند "پایتخت‌" ماندگار می کند.
 
"سپیده عنایتی‌" بازیگر نقش "نجمه‌" در مجموعه "دودکش‌" با اشاره به این کار مناسبتی در گفتگو با خبرنگار حوزه رادیو تلویزیون باشگاه خبرنگاران گفت: ایفاگر نقش "نجمه‌" کارگر یک قالیشویی‌ هستم که در فراز و فرود قصه او هم کارهایی را انجام می‌دهد.
وی افزود: تیم "دودکش‌" در نهایت صمیمیت و اخلاق کار خود را پیش می برد و معتقدم این سریال جزء آثار ماندگار شبکه یک سیما در ذهن مخاطبان می شود.
"عنایتی‌" با اشاره به تبحر کارگردان مجموعه "دودکش‌" تصریح کرد: کار با "لطیفی‌" آرزوی هر بازیگری است و من خوشحالم که در این سریال برای فردی متبحر‌ و قوی کار می کنم.
وی در خصوص اتفاقهای مجموعه "دودکش‌" گفت: بیشتر اتفاقات در خانه "بهنام تشکر‌" و "هومن برق‌نورد" می‌گذرد و بخش دیگر هم در لوکیشن قالیشویی‌ سپری می شود.
"عنایتی‌" با اشاره به قلم "نیک‌نژاد" ابراز داشت: "برزو نیک‌نژاد"،"دودکش‌" را مانند مجموعه "پایتخت‌" ماندگار می‌کند و باید که فردی بسیار مردمی و با‌هوش است.
این بازیگر خاطر نشان کرد: بدون شک در خصوص نگارش فیلمنامه باز هم مخاطبان شاهد شاهکاری‌ از سوی "نیک‌نژاد" خواهند بود./ص
/ 7 نظر / 96 بازدید
مامان محمدمهدی

سلام قبول باشه طاعات و عباداتتون جالب بود متن گفتگو

مریم

[گل]

منتظر

سلام جالب بود. به ما هم سر بزن...

محمد

[گل]درود بر فرشید عزیز

سعید

واقعا کارهای برزو شاهکار است. پایه گذار سریال پایتخت برزو نیک نژاد بود که اثری ماندگار بود. درود بر نویسنده گرگانی برزو نیک نژاد.

نگین

در برنامه ی نقد اول ،اقای برزو نیک نژاد را دیدم و حرف هایش را شنیدم.چقدر صادق و ساده و دوست داشتنی بودند با صدایی ارام و دلنشین .امیدوارم موفق باشند.